Az olajbogyó, az olajág és az olívaolaj a mai napig megőrizték sajátos, szimbolikus jelentőségüket. Az olajág hosszú időn keresztül a szüzesség, az esküvőkön a tisztaság, a béke, a győzelem szimbóluma volt, amely ma is visszaköszön.
Az Egyesült Nemzetek zászlója is két stilizált olajfaág közti világtérképet mutat, a béke jelképeként. Az olívaolajat pedig a mai napig használják vallási rituálék során.

Honnan származik az olívaolaj?
Az olívaolaj olivabogyóból készül, ami az olajfának a zöld húsú csonthéjas termése.
Az olajfa Európában, Ázsia nyugati részein és Észak-Afrikában is előforduló örökzöld fa, vagy cserje. 8-15 méter magasra növekszik és 4-10 cm nagyságú hosszúkás bogyóit hívjuk olajbogyónak, olivabogyónak, vagy simán csak olivának.
A legtöbb olívát Olaszország és Spanyolország termeli.
Mire használják az olivaolajat?
Főzéshez és étrendkiegészítőkhöz használják, mivel csökkentheti a gyulladásokat, segíthet a koleszterinszint normalizálásában, az emésztésben és nem utolsósorban az agyfunkciók serkentésében is szerepet játszik.
Gazdag összetétele miatt kiváló haj- és bőrápoló is, ezért kozmetikumokban is előszeretettel alkalmazzák.
Miért értékes az olívaolaj?
A zöldessárga színű olívaolaj vitaminokat (E-, A-, K-vitamin), ásványi anyagokat (vas, kalcium, magnézium, kálium), aminosavakat és fehérjéket, valamint számos egyéb hatóanyagokat tartalmaz. Rengeteg egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsav van az olívaolajban (kb. 70% olajsav és 10% linolsav). Mindezek az értékes hatóanyagok külsőleg és belsőleg is jótékony hatást fejtenek ki.
A mediterrán nők szépségtitkai nemzedékről-nemzedékre öröklődnek már az ókortól kezdve: híresek a fényes, dús, hosszú tincseikről, köszönhetően az olivaolaj egyedülállóan sokoldalú hatásának. Egyik kiemelkedő előnye, hogy erősen hidratál, tehát száraz fejbőrre és hajra is kiváló. Vitamintartalma táplálja a hajat, amitől az erősebbé és ellenálóbbá válik. Az olajban levő E-vitamin antioxidáns hatást fejt ki, ami a szabad gyökök ellen, így a káros napsugarak ellen is védelmet nyújthat. A száraz és rakoncátlan göndör hajat könnyen fésülhetővé és fényessé teszi.

Mivel az olajfa élettartama nagyon hosszú és viszonylag igénytelen növényről van szó, ezért nem terheli a környezetet a termelése.
https://drtihanyi.com/termeszetes-gyogymod/termeszetes-szepseg/az-olivaolaj-jotekony-hatasa-a-borre-hajra-es-egeszsegre-30-pontban
https://www.hajraegeszseg.hu/cikk/2019-06-10/olivaolaj-kivalo-gyogyhatasai
https://hu.wikipedia.org/wiki/Olajfa_(növényfaj)
https://eletszepitok.hu/zold-arany-olajfa-olivaolaj/
http://ecolounge.hu/eletmod/az-olivaolaj-megvaltoztatta-a-vilagot-1-resz
https://kamalakozpont.hu/termeszetunk-kincsei-2-resz-az-olivaolaj-jotekony-hatasai/